Aparaty stałe

Stałe aparaty cienkołukowe

Są to aparaty, które są wykorzystywane zarówno do leczenia dzieci starszych, jak i dorosłych. Aparat zbudowany z zamków przyklejanych na powierzchniach wargowych zębów od piątki do piątki, pierścieni lub rurek cementowanych na szóstkach i w niektórych przypadkach na siódemkach oraz łuków wkładanych i przyczepianych do wcześniej wymienionych elementów, będących źródłem sił oraz spalających wszystko w jedną funkcjonalna całość. Aparaty stałe oddziałują na zęby słabą, ale stałą siłą, dzięki czemu pierwsze rezultaty leczenia są szybko zauważalne.

W zależności od materiału z którego są wykonane zamki oraz sposobu utrzymania łuków wyróżniamy:

  • Zamki metalowe – są to standardowe zamki, najczęściej wykorzystywane podczas leczenia ortodontycznego. Wykonane ze stopu metali, mogą różnić się od siebie wielkością. Wersja mini zapewnia bardzo małe wymiary oraz duży komfort użytkowania dla pacjenta. Łuk metalowy wkładany do zamków wymaga jego przymocowania za pomocą ligatur, które mogą być elastyczne (dostępne we wszystkich kolorach, wybór ich stanowi miłą cześć wizyty nie tylko wśród dzieci) lub metalowe, będące wtedy niewidoczna dla oka.
    • Zamki antyalergiczne – zamki metalowe bezniklowe, stosowane przez pacjentów ze stwierdzonym kontaktowym uczuleniem na nikiel.
  • Zamki estetyczne – na rynku jest dostępny bogaty asortyment zamków, których kolor jest jak najbardziej zbliżony do barwy zębów sprawiając, że aparat jest mało widoczny. Proponujemy pacjentom zamki ceramiczne, ze względu na dużą estetykę i komfort użytkowania dla pacjenta oraz wygodę pracy dla lekarza. Łuk wymaga przymocowania za pomocą ligatur. Aby zwiększyć niewidoczność podczas użytkowania, stosuje się łuki kosmetyczne (białe) oraz mocuje się je przy pomocy przezroczystych lub białych ligatur.
    • Zamki estetyczne kompozytowe – zamki wykonane z materiałów kompozytowych. Dostępne w kilku odcieniach kolorystycznych w celu jak najdokładniejszego dobrania do barwy zębów pacjenta.
    • Zamki estetyczne ceramiczne – estetyczne zamki zakładane moim pacjentom. Wykonane są, jak sama nazwa wskazuje, z ceramiki.
    • Zamki estetyczne ceramiczne z metalowym slotem – miejsce, w które wkłada się luk wyłożone jest cienką warstwą metalu, co znacznie zmniejsza tarcie w porównaniu do pełnych zamków ceramicznych, tym samym ułatwia przesuwanie zębów i skraca czas leczenia.
    • Zamki estetyczne szafirowe (kryształowe) – wykonane z monokrystalicznego szafiru. Są przezroczyste, co zapewnia bardzo dużą estetykę. Gładka powierzchnia oraz zaokrąglone kształty zapewniają komfort użytkowania.
  • Zamki samoligaturujące (bezligaturowe) – łuk, po włożeniu do szczeliny zamka, zamyka się przy pomocy specjalnej klapki lub zasuwki (nie są potrzebne ligatury). Sprawia to, że użyte siły podczas leczenia są znacznie mniejsze, a co za tym idzie bezpieczniejsze. Okres pomiędzy wizytami kontrolnymi może być troszkę dłuższy. Umożliwiają utrzymanie lepszej higieny.
    • Zamki samoligaturujące metalowe – całe wykonane ze stopu metali.
    • Zamki samoligaturujące estetyczne – stanowią nowość na polskim rynku ortodontycznym. Istnieją dwa warianty tych zamków. W pierwszym, klapka jest jedynym elementem metalowym, w drugim wariancie cały zamek łącznie z klapką jest wykonany z estetycznej ceramiki.

Stałe aparaty grubołukowe

Są najczęściej wykorzystywane jako aparaty pomocnicze podczas leczenia ortodontycznego. Zaliczamy do nich:

  • Utrzymywacz przestrzeni – stosowany u dzieci w celu utrzymania miejsca dla zęba stałego w przypadku, gdy doszło do przedwczesnej utraty zęba mlecznego z powodu rozległej próchnicy lub stanu zapalnego. Zbudowany z pierścienia cementowanego na ząb oraz pętli trzymającej miejsce. Komfortowy w użytkowaniu.
  • Łuk językowy – jako oddzielny aparat służy do utrzymania miejsca dla zębów stałych w przypadku przedwczesnej utraty licznych zębów mlecznych w łuku dolnym. Zbudowany z dwóch pierścieni cementowanych na szóstki dolne oraz fragmentu drutu przebiegającego za dolnymi przednimi zębami, po ich wewnętrznej stronie. Służy również jako aparat pomocniczy podczas leczenia aparatem stałym cienkołukowym, aby utrzymać zęby boczne dolne w pożądanym położeniu. Dość komfortowy w użytkowaniu.
  • Zapora dla języka – aparat służy do leczenia problemu dysfunkcji języka podczas mowy i przełykania. Pacjenci, którzy wtłaczają język pomiędzy łuki zębowe, doprowadzają do powstania ciężkich do leczenia wad zgryzu. Aparat zbudowany z pierścieni cementowanych na stałe na szóstkach górnych oraz kratki lub kolców uniemożliwiających tłoczenie języka i wymuszających jego prawidłowe położenie.
  • Przerzut podniebienny – jako oddzielny aparat służy do utrzymania miejsca dla zębów stałych w przypadku przedwczesnej utraty licznych zębów mlecznych w łuku górnym. Zbudowany z dwóch pierścieni cementowanych na szóstki dolne oraz fragmentu drutu przebiegającego w poprzek podniebienia. Służy również jako aparat pomocniczy podczas leczenia aparatem stałym cienkołukowym, aby utrzymać zęby boczne górne w pożądanym położeniu. Dość komfortowy w użytkowaniu.
  • Aparat typu Quad-helix – aparat służący do poszerzenia górnego łuku zębowego. Stosowany zarówno w leczeniu dzieci, jak i dorosłych. Zbudowany z dwóch pierścieni cementowanych przeważnie na górnych szóstkach, fragmentu drutu wygiętego w cztery pętle, przebiegającego na podniebieniu oraz dwóch ramion sięgających swoją długością najczęściej okolicy górnych czwórek.
  • Aparat Hyrax – aparat służący do szybkiego poszerzenia górnego łuku zębowego i wąskiej szczęki. U osób dorosłych poszerzenie wąskiej szczęki przy pomocy tego aparatu powinno być wspomagane zabiegiem chirurgicznym przecięcia szczęki wzdłuż szwu podniebiennego (ze względu na jego zrośnięcie w okresie młodzieńczym). Aparat może występować w dwóch wersjach. Pierwsza zbudowana z czterech pierścieni cementowanych na szóstkach i czwórkach górnych, druga na akrylowych nakładkach. Aparat posiada śrubę w okolicy podniebienia, która jest rozkręcana przez pacjenta w domu, ściśle według zaleceń lekarza.
  • Aparat Pendex i Pendulum – aparaty służące do dystalizacji (przesunięcia do tyłu) górnych zębów bocznych, w przypadku ich nieprawidłowego ustawienia w zbyt „bliskiej” pozycji. Tak ustawione doprzednio zęby zabierają miejsce zębom wyrzynającym się później w łuku, zwłaszcza kłom i piątkom. Aparat zbudowany z części akrylowej ściśle dopasowanej do podniebienia, ramion cementowanych na czwórkach i piątkach, pierścieni cementowanych na szóstkach oraz pętli służących do przesuwania zębów. W zależności od swojej odmiany może również  posiadać śrubę w części akrylowej i służyć jednocześnie do nieznacznego poszerzenia górnego łuku zębowego.
  • Aparat Nance’a – aparat służący do utrzymania zębów górnych, bocznych w swoim położeniu. Często wykorzystywany po leczeniu aparatem Pendex lub Pendulum. Zbudowany z akrylowego guziczka na podniebieniu oraz sztywnych ramion dolutowanych do pierścieni cementowanych na górnych szóstkach. Jego odmiana o grubym wale akrylowym służy do leczenia pacjentów ze zgryzem głębokim w celu podniesienia wysokości zwarcia.

 

Mikroimplanty ortodontyczne

Są to miniśruby wkręcane w kość szczęki lub żuchwy. Mini-implanty są w stanie zastąpić pomocnicze aparaty grubołukowe podczas leczenia ortodontycznego. Zapewniają komfort leczenia zarówno pacjentowi, jak i lekarzowi. Sam zabieg umieszczenia i usunięcia mini-implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest bardzo szybki i dobrze tolerowany przez pacjentów.

Dystalizator Carriere

To aparat służący głównie do dystalizacji (przesunięcia do tyłu) zębów w łuku górnym. Cementowany na kieł i szóstkę górną. Najczęściej stanowi pierwszy etap leczenia w połączeniu z aparatem stałym dolnym lub szyną przy pomocy elastycznych wyciągów, zakładanych przez pacjenta i wymienianych 5 razy dziennie -z tego też względu wymaga dużej współpracy pacjenta.

Aparat typu Herbsta lub Forsus

To aparaty pomagające wsunąć żuchwę lub/i wyrostek zębodołowy i zęby dolne i nieznacznie cofnąć zęby w łuku górnym. Po zamocowaniu znajdują się w przedsionku jamy ustnej. Używane wspólnie z aparatami stałymi cienkołukowymi.

Równia pochyła

Aparat wykonany z akrylu, cementowany na okres ok. 4-6 tygodni na dolnych, przednich zębach. Służy do prawidłowego ustawienia górnych, przednich zębów, które urosły w tzw. zgryzie krzyżowym (zęby przednie dolne przykrywają zęby przednie górne).

Aparaty zewnątrzustne

Są to aparaty pomocnicze stosowane w połączeniu z aparatem wewnątrzustnym (stałym lub ruchomym). Zaliczamy do nich:

  • Maska twarzowa – służy do leczenia pacjentów z niedorozwinięta szczęką w wymiarze przednio-tylnym. Zbudowana z podpórki na brodę i czoło oraz ramki, do której zaczepia się elastyczne wyciągi połączone z drugiej strony z aparatem znajdującym się w jamie ustnej. Siła pochodząca z wyciągów działa wysuwająco na szczękę .
  • Wyciąg zewnątrzustny – głównym jego założeniem jest hamowanie nieprawidłowego wzrostu kości szczęki. Aparat występujący w kilku wersjach. Zbudowany z czepca, łuków metalowych (małego wkładanego do jamy ustnej i łączącego się z aparatem znajdującym się w jamie ustnej i dużego pozostawianego na zewnątrz) oraz elastycznych taśm będących źródłem siły i zaczepianych pomiędzy czepcem a łukiem.

Retainer stały

Jest używany w celu utrzymania efektów leczenia oraz zabezpieczenia zębów przed postępującym z wiekiem fizjologicznym stłaczaniem zębów. Zalecany użytkować przez jak najdłuższy okres czasu. Ma formę cienkiego drucika wykonanego ze stali nierdzewnej lub białego złota. Klejony na powierzchnie językowe dolnych siekaczy i kłów, wyjątkowo również dolnych czwórek. Czasami u pacjentów z problemami z przyzębiem oraz diastemą występującą przed leczeniem i o ile warunki zgryzowe pozwolą klejony na powierzchnie podniebienną siekaczy górnych.